Infolinia: 530 590 590

HALE NAMIOTOWE POZWOLENIA

Hale namiotowe pozwolenie na budowę

W ostatnim czasie można zauważyć wzrost zainteresowania na hale namiotowe, a wraz z tym nachodzi pytanie – kiedy i czy potrzebne jest pozwolenie na hale namiotowe? Tutaj znajdziesz informacje na temat hal namiotowych a pozwoleniem na budowę, które pozwolą Ci podjąć słuszną decyzję. Rozbieżne informacje które krążą po internecie nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość. Informację na temat pozwoleń finalnie powinni Państwo uzyskać od organów tj. urząd gminny czy miejski. Czas oczekiwania na wydanie pozwolenia może wynosić nawet do 60-90 dni.

Gdy zdobędziesz już pozwolenie na budowę hali namiotowej wtedy pójdzie już z górki, firma HugeHalls Group S.A. przystąpi do całego montażu, a Ty będziesz się cieszył solidną halą na lata. Wystarczy że zadbasz o dobór odpowiedniego miejsca.

Pozwolenie na budowę

Ze względu na to że pozwolenie jest często wymagane wiele firm traktuje hale namiotowe jako rozwiązania tymczasowe.

Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na hale namiotowe?

Obowiązujące nas prawo, wskazuję, że rozpoczęcie jakiejkolwiek budowy wymaga pozwolenia na jej budowę, są jednak od tego pewne odstępstwa. Powoduje to pewnego rodzaju okienko na obejście prawa. Wystarczy że przeniesiemy halę kilka metrów w bok i kolejne 180 dni zaczyna płynąć na nowo. Tymczasowe obiekty budowlane (to własnie do nich zaliczane są hale namiotowe), mogą działać bez pozwolenia, ale pewne warunki muszą zostać jednak spełnione – nie mogą być powiązane z gruntem na stałe lub użytkowane w okresie do 180 dni. Tymczasowe obiekty budowlane cieszą się dużą popularnością wśród branży sezonowej. Szeroki wachlarz, który przedstawia nam rynek, oferuje chociażby hale namiotowe ocieplane, które znajdują zastosowanie całoroczne, co wtedy? Wtedy potrzebne jest nam pozwolenie. Zanim jednak przystąpi się do starań o pozwolenie zastanówmy się jakiego projektu potrzebujemy. Proces od produkcji do montażu również zajmuje czas. Należy brać to pod uwagę przy planowaniu inwestycji. Istnienie możliwość zakupu gotowej hali, jednak jest to raczej rzadkość.

Pierwsze kroki

W początkowych fazach planowania, warto żebyś skontaktował się z urzędem miasta. Pamiętaj, że to właśnie tam uzyskasz rzetelne informację na temat swojego pozwolenia na budowę hali czy innego obiektu. Możesz również uzyskać profesjonalne rady od zespołu HugeHalls Group S.A., która wstępnie ustali projekt hali. Posiadamy lata doświadczenia, zatrudniamy wielu fachowców, a to pozwoli Ci uzyskać fachowe doradztwo. Jak już uzyskasz pozwolenie wróć do nas. Razem zaprojektujemy odpowiednią halę dla Twojego biznesu. Podjęcie decyzji to zawsze natrudniejszy etap, dlatego w każdym kolejnym będzie Cie wspierać w dążeniu do sukcesu.

Przed złożeniem wniosku o pozwolenie...

...na budowę hali namiotowej, musisz określić m.in

  • Zastosowanie hali, czyli w jakim celu będzie wykorzystywana
  • Wymiary obiektu
  • Powierzchnię zabudowy i biologicznie czynną
  • Uzyskać projekt hali namiotowej

Wiata na kombajn - pozwolenie

Podobne pytanie możemy usłyszeć w przypadku stawiania wiaty - czy na wiatę trzeba pozwolenie? Wiata bez pozwolenia dla rolnika to z pewnością byłoby wielkie ułatwienie, lecz rzeczywistość nie jest tak kolorowa. Kombajn to wielka maszyna, która wymaga osłony przed warunkami atmosferycznymi, nie zawsze budżet oraz miejsce pozwala na garażowanie kombajnu. Rolnicy stanowią bardzo dużą część klientów wielu firm produkujących różnorakie hale namiotowe oraz wiaty. Z pewnością z swojej ofercie posiadają również wiaty bez pozwolenia dla rolników. Pamiętajmy jednak, że często taka wiata bez pozwolenia nie będzie w pełni zaspokajać naszych potrzeb. Często zakup wiaty bez pozwolenia z czasem przekształca się w hale namiotową lub wiatę o większych wymiarach, które wymuszą na nas uzyskanie pozwolenia. Z reguły na każdą wiatę rolniczą potrzeba zgody, w praktyce jeśli stawiamy wiatę o niskiej powierzchni, prawo mówi tutaj o maksymalnie 50m2 oraz precyzuje, że dach wiaty musi być wspierany wyłącznie przez słupki - wtedy wystarczy tylko zgłoszenie. Rzeczą wartą dodania jest fakt, że w przypadku wiaty bez pozwolenia, możemy postawić je maksymalnie 2 na każde 1000 m2. Pamiętajmy, że budowa wiaty garażowej w granicy działki może przysporzyć wiele problemów. Wiata w takiej kombinacji nie należy do najtrwalszych i najlepszych rozwiązań, dlatego zaleca się zainwestowanie w hale namiotową.

Choć procedury urzędnicze zniechęcają nie tylko rolników, ale także innych przedsiębiorców do zakupu i rozwoju swojego biznesu to warto przebrnąć przez tę ścieżkę, aby uniknąć samowoli budowlanej oraz późniejszych kar związanych z nią.

Pozwolenie na hale w przypadku wynajmu

W zależności od sposobu finansowania hali namiotowej odpowiedź na pytanie, czy potrzebuje pozwolenie na hale namiotową będzie różna. Jeśli bierzemy naszą hale namiotową w długoterminowy leasing to w tym przypadku pozwolenie będzie nieuniknione. Wynajem hal namiotowych zazwyczaj wyróżnia się tym, że hale nie są mocowane na stałe z podłożem. Gdy hala namiotowa nie jest związana z podłożem na stałe, ale nasz wynajem jest krótkoterminowy to pozwolenie w tym przypadku może okazać się zbędne. Również, gdy wynajmujemy hale namiotową na czyimś obszarze, pozwolenie leży po stronie wynajmującego. Reasumując, wynajem hali namiotowej niesie za sobą mniej formalności, lecz w dłuższej perspektywie może okazać się nieopłacalny.

Hala namiotowa pozwolenie czy zgłoszenie?

Podsumowując każdy obiekt postawiony na naszej działce potrzebuje zgłoszenia - niezależnie od tego czy jest to hala z płyty warstwowej, wiata na zboże, maszyny czy kombajn. Jeśli chodzi o pozwolenie na hale namiotową jest to kwestia metrażu oraz długości użytkowania.

Najbezpieczniejszą opcją, gdy nie mamy rozeznania w prawie oraz boimy się, że popełnimy błąd podczas wypełniania wniosku z prośbą o pozwolenie, jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która nie tylko wykona hale namiotową, ale także zadba o to, aby budowa była w pełni zgodna z aktualnym prawem. Polskie prawo ma w zwyczaju zmieniać się bardzo szybko, komplikując niektóre sprawy, dlatego jeśli chcesz oszczędzić swoich nerwów to skorzystaj z
usług firmy HugeHalls Group S.A..

Hala namiotowa pozwolenie czy zgłoszenie 2019

Jak wiemy w Polsce prawo bardzo szybko się zmienia i warto być na bieżąco, aby nie popaść w kłopoty związane z samowolką budowlaną, która może nas kosztować karą liczoną w tysiącach, a w niektórych skrajnych przypadkach nawet więzieniem. Zadając sobie pytanie - hala namiotowa pozwolenie czy zgłoszenie w 2019 mamy dla Was informację, że póki co przepisy z roku poprzedniego nie zostały zmieniony. Pamiętajmy, że niezależnie od rodzaju dachu, jeśli nasza hala jest związana z gruntem na stałe to pozwolenie będzie potrzebne. Hala łukowa, pozwolenie w tym przypadku również będzie koniecznością.

Kontakt

Masz jakieś pytania lub wątpliwości? Napisz do Nas!