Infolinia: 530 590 590

Hale magazynowe

Hala magazynowa projekt

Magazyn to obiekt, bez którego duże i szybko rozwijające się firmy nie mają racji bytu. Dobranie odpowiedniego magazynu to również wielkie wyzwanie dla logistyki całego zakładu. Największe firmy w Polsce działają w oparciu o różne techniki i metody zarządzania towarami w swoich magazynach, najpopularniejsze, które możemy wymienić to FIFO, LIFO i FEFO. Czy wybór odpowiedniej metody magazynowania i zarządzania zasobami wpływa na projekt hali magazynowej? W przypadku zastosowania wybranej metodyki towarowania i zarządzania zapasami nie będzie miało to wpływu na projekt hali magazynowej. Hale magazynową możemy podzielić również ze względu na konstrukcje, podział ten będzie miał za to znaczący wpływ na projekt hali magazynowej.

W świecie logistyki rozróżniamy trzy podstawowe typy magazynów. Otwarte, półotwarte oraz zamknięte to podstawowe rodzaje magazynów. Pomijając magazyny otwarte, które są po prostu wolną powierzchnią bez zabudowań to warto zwrócić uwagę na półotwarte oraz zamknięte. Projekt magazynu półotwartego to projekt wiaty. Magazyny zamknięte, czyli projekt hali magazynowej, który jest najbardziej złożony, lecz niesie za sobą najwięcej plusów. Czasami przedsiębiorstwo potrzebuje wykorzystać zarówno magazyny zamknięte, półotwarte, jak i otwarte.

Chłodnie magazynowe

Nie można zapomnieć o magazynach, które muszą spełniać dodatkowe wymogi. Jednym z takich magazynów to chłodnie. Chłodnia powinna posiadać odpowiednią izolację, aby zmniejszyć utratę zimna. Rozwiązaniem problemu odpowiedniej izolacji jest dobór odpowiednio grubej płyty warstwowej. Chłodnie używane są w szczególności w branży spożywczej, lecz nie tylko tutaj znajdują swoje zastosowanie, chętnie korzysta z nich również branża chemiczna.

Projekt takiego magazynu chłodniczego będzie zależał między innymi od tego czy zdecydujemy się na niskie lub wysokie składowanie naszych zapasów. Przy uwzględniu projektu magazynu chłodniczego warto również uwzględnić, czy będzie nam zależało tylko na warunkach chłodniczych, czy również mroźnych, może mieć to znaczenie podczas doboru odpowiedniej grubości i składu płyty warstwowej. Zastosowanie swoje znajdują także w branży rolniczej. Nowoczesne gospodarstwa rolne czy ubojnie inwestują i lokują swój kapitał w chłodnie. Preferowany rodzaj konstrukcji przy produkcji chłodni to konstrukcja aluminiowa, która radzi sobie doskonale przy ujemnych temperaturach oraz dobrze zabezpieczona nie koroduje.

Hala magazynowa - koszt budowy

Chłodnia, a może wiata w celu przechowywania krótkoterminowego? Hala magazynowa rolnicza czy może hala magazynowa z częścią biurową? W zależności od rodzaju i przeznaczenia nasz koszt budowy będzie różny. Hala magazynowa z biurem oraz taka bez wyznaczonego miejsca biurowego, mimo tej samej powierzchni będzie się cenowo różnić. W koszt budowy często wliczony jest także montaż, transport oraz dodatkowa gwarancja. Jeśli zależy nam na kształcie naszego dachu to wybór odpowiedniej wersji również będzie się różnił cenowo. Reasumując koszt budowy hali magazynowej to indywidualna sprawa. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się, jaki będzie szacunkowy koszt budowy hali magazynowej to warto skorzystać z kalkulatora lub konfiguratora na stronie producenta.

Hala magazynowa wynajem

Wynajem w początkowych fazach przedsiębiorstwa może okazać się bardzo atrakcyjny. Liczby, które stoją za zakupem nowej hali magazynowej przechylają szalę na jej korzyść. Wynajem hali magazynowej o powierzchni 200 metrów kwadratowych w okolicach dużego miasta to około 3000 zł na miesiąc. Stawiają nową halę zapłacimy 45-55 tysięcy złotych. Do kosztów samej hali namiotowej trzeba również doliczyć zakup ziemi. W ciągu dwóch czy trzech lat może nam się ta inwestycja zwrócić całkowicie. Poruszając kwestie najmu czy dzierżawy jest to często słaba inwestycja, nieadekwatna do zysku. Wynajmujący często zapewnia sobie zwrot 8-9% w skali roku wynajmują używaną hale magazynową.

Hala magazynowa na sprzedaż

Zakup gotowej hali, nowej czy używanej, najem, leasing czy dzierżawa? Sprzedaż hal magazynowych w ostatnim czasie zwiększyła się diametralnie. Rynek dostarcza nam różne opcje finansowania naszej powierzchni magazynowej. Przeglądając hale magazynowe na sprzedaż możemy zauważyć, że używana opcja często nie odbiega dość mocno od nowego obiektu. Nowa hala magazynowa na sprzedaż, mimo większej ceny ma więcej plusów niż używana hala magazynowa.

Wyposażenie hali magazynowej

Firmy produkcyjne i nie tylko potrzebują zaopatrzyć swój magazyn w odpowiednie meble magazynowe. Podstawowym wyposażeniem hali magazynowej są oczywiście regały. Regały wysokiego składowania lub niskiego o różnej ładowności to podstawa w firmach produkcyjnych.

Hala magazynowa z częścią biurową

Hala magazynowa z biurem to z pewnością dobra inwestycja dla wszystkich firm, które składając swoje zasoby, prowadzą przy tym dokładny inwentarz. Przy większych magazynach, które przekraczają często nawet 10 tysięcy metrów kwadratowych zamienia się lub łączy część biurową z ochroną lub nadaje się im inne funkcje. Obiekt taki można połączyć również z wiatą garażową na tiry lub traktować go jako magazyn półotwarty do innych zapasów i dóbr.