Infolinia: 530 590 590

Hala namiotowa na działce rolnej – co trzeba wiedzieć?

Polska wieś na przestrzeni lat przeszła pozytywną metamorfozę – dziś na gospodarstwach rolnych znajdziemy wiele rozwiązań usprawniających pracę i pozwalających na optymalizację kosztów funkcjonowania takiego gospodarstwa. Hala namiotowa idealnie wpisuje się w wizerunek nowoczesnego gospodarstwa rolnego. W jaki sposób? Opowiadamy! Dowiesz się jak przepisy polskiego prawa traktują hale namiotowe, oraz o czym należy pamiętać, planując ich wzniesienie na terenie działki rolnej. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Rola hali namiotowej w rolnictwie
  2. Hala namiotowa na działce rolnej – jak wygląda prawo?
  3. Hala namiotowa na działce rolnej – na co zwrócić uwagę?

Zobacz: Hala namiotowa i amortyzacja, co należy wiedzieć?

Rola hali namiotowej w rolnictwie

Chyba każda osoba czytająca ten artykuł przyzna, że hale namiotowe są niezwykle popularne wśród rolników. Zazwyczaj wystarczy rozejrzeć się przez chwilę po pięknej polskiej wsi – zapewne co najmniej jedna hala namiotowa będzie w zasięgu naszego wzroku. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Po pierwsze hale namiotowe to tymczasowe rozwiązanie zadaszeniowe, dzięki którego zastosowaniu szybko i stosunkowo niskim kosztem zagospodarujemy przestrzeń pod:

  • skład płodów rolnych,
  • hala udojowa,
  • punkt sprzedażowy,
  • garaż maszyn rolniczych,
  • magazyn przyrządów rolniczych,
  • pomieszczenia gospodarcze dla pracowników.

Drugą przyczyną częstego wznoszenia hal namiotowych leży w utrudnieniach związanych ze wznoszeniem obiektów na terenie działek rolnych. Hal namiotowych nie obowiązują te ograniczenia, dlatego obiekty te są często wznoszone na terenie tego rodzaju działek. Więcej na ten temat dowiesz się w kolejnym akapicie.

Źródło: hugehalls.com

Hala namiotowa na działce rolnej – jak wygląda prawo?

Jak hale namiotowe są traktowane przez polskie prawo budowlane? Po pierwsze rozwiniemy poprzedni akapit – wznoszenie obiektów budowlanych na działce rolnej jest obwarowane szeregiem ograniczeń. Przede wszystkim, budynek na działce rolnej może wznieść jedynie osoba ze statusem rolnika. Jeżeli działka wejdzie w posiadanie osoby nieposiadającej statusu rolnika, to można spróbować odrolnić działką, w ramach urzędowej procedury odrolnienia. W praktyce jednak taka procedura jest kosztowna i czasochłonna – jej przebieg potrafi trwać nawet kilka lat. Hale namiotowe są traktowane przez prawo jako budowlane obiekty tymczasowe, ponieważ nie są one na stałe połączone z gruntem. Skoro nie są traktowane jako obiekty budowlane, to każdy może rozstawić halę namiotową na swoim terenie – niezależnie od rodzaju działki. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które na przykład planują zlokalizować magazyn na działce rolnej i korzystać z niego jeszcze przed przeprowadzeniem procedury odrolnienia.

Hala namiotowa na działce rolnej – na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę przy wznoszeniu hali namiotowej na działce? Jako HugeHalls zajmujemy się projektowaniem i sprzedażą hal magazynowych. Oferujemy kompleksową usługę – dlatego zajmujemy się zarówno sprzedażą jak i transportem i montażem hal na działce klienta. Przez lata współpracy z klientami z branży rolnej zdążyliśmy dobrze poznać ich potrzeby oraz przeciwności, z jakimi najczęściej wzmagają się przy wznoszeniu hali namiotowej. Co warto wiedzieć przed zakupem hali namiotowej?

  • Halę namiotową wznosimy na płaskim terenie – unikaj górek i większych wzniesień.
  • Dokładnie wymierz teren, który chciałbyś zadaszyć halą namiotową.
  • Lokalizacja hali namiotowej na terenie działki nie powinna ograniczać ważnych ciągów komunikacyjnych, ale warto zadbać o wygodny dojazd do obiektu.
  • Jeżeli hala namiotowa ma być tymczasowym garażem dla maszyn rolniczych, to pamiętaj odpowiedniej wysokości obiektu.
  • Halę namiotową można dodatkowo ocieplić.
  • Hala namiotowa może posiadać okna.
  • Przed zakupem upewnij się, czy dana hala namiotowa przeszła testy przeciwpożarowe i posiada wszelkie niezbędne atesty.
  • Upewnij się, czy wybrana hala posiada gwarancję.

Hale namiotowe pozwalają na szybkie i tanie dostosowanie przestrzeni działki do aktualnych potrzeb rolnika – to właśnie jest ich największą zaletą, którą chcieliśmy podkreślić na koniec tego artykułu. Osoby zainteresowane rozstawieniem hali namiotowej na działce rolnej zapraszamy do kontaktu – chętnie doradzimy i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.