Infolinia: 530 590 590

Hala namiotowa a podatek od nieruchomości – co trzeba wiedzieć?

Dzięki hali namiotowej szybko i tanio zadaszymy dany teren – nic więc dziwnego, że rozstawianie hal namiotowych jest powszechne w różnych gałęziach gospodarki. Hale namiotowe zobaczymy w gospodarstwach rolnych, składach budowlanych, na terenie eventów, a nawet zewnętrznych działach marketów ogrodniczych. Ta „powszechność” rodzi również wiele pytań, przy czym jednymi z najczęściej zadawanych są te, dotyczące prawa podatkowego. Dziś więc opowiemy więcej o tym, jak prawo podatkowe odnosi się do hal namiotowych. Czy hala namiotowa jest obciążona podatkiem od nieruchomości? Sprawdźmy!

Spis treści:

  1. Podatek od nieruchomości – kiedy musimy go zapłacić?
  2. Hala namiotowa a podatek od nieruchomości
  3. Czy hala namiotowa to obiekt budowlany?
  4. Jaki podatek od nieruchomości w przypadku hali namiotowej?

Zobacz: Hala namiotowa – pozwolenie czy zgłoszenie?

Podatek od nieruchomości – kiedy musimy go zapłacić?

Podatek od nieruchomości obejmuje wszystkie nieruchomości – czyli grunty, budynki oraz ich części. Stawki podatku od nieruchomości ustalane są indywidualnie przez dany samorząd, a ich wysokość możemy sprawdzić we właściwej dla danej nieruchomości jednostce samorządowej – na przykład urzędzie gminy. Podatek od nieruchomości płaci się kwartalnie w ratach – do 15 marca, do 15 maja, do 15 września oraz do 15 listopada. Z podatku od nieruchomości zwolnione są obiekty znajdujące się na działkach rolnych i wspierające działanie gospodarstwa (na przykład składy rolne, budynki gospodarcze). W tym momencie zapewne wszyscy rolnicy planujący wzniesienie lub posiadający na terenie swojej działki rolnej halę namiotową odetchnęli z ulgą – tak to prawda, hala namiotowa znajdująca się na Państwa działce nieobciążona podatkiem od nieruchomości. Jak w takim razie sprawa wygląda w wypadku osób posiadających halę namiotową na terenie działki budowlanej?

Hala namiotowa a podatek od nieruchomości

Wzniesienie hali namiotowej rodzi wiele pytań – jednym z głównych jest to, czy taki obiekt jest objęty podatkiem od nieruchomości. Powiedzieliśmy już, jak sprawa wygląda w wypadku hal namiotowych na działkach rolnych. Jak jednak wiadomo, hale namiotowe są powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach gospodarki i nie lokalizuje się ich wyłącznie na działkach rolnych. Czy w takim razie ich posiadacze powinni płacić podatek od nieruchomości? Podatek od nieruchomości dotyczy nieruchomości – czyli gruntów i obiektów budowlanych. Oznacza to, że jeżeli hala namiotowa byłaby obiektem budowlanym to faktycznie, jej posiadacz powinien zapłacić podatek od nieruchomości.

Źródło: hugehalls.com

Czy hala namiotowa to obiekt budowlany?

Przyjrzyjmy się definicji obiektu budowlanego. W rozumieniu polskich przepisów prawa budowlanego jest to (w największym uproszczeniu) obiekt infrastruktury na stałe związany z gruntem. Poprzez stałe związanie rozumie się fundamenty – jeżeli obiekt nie ma fundamentów, a spełnia inne wymogi dla danego rodzaju i metrażu, to jest traktowany przez prawo budowlane w inny sposób. W wypadku hali namiotowej nie ma mowy o stałym związaniu z gruntem – pod tego rodzaju obiekty nie wylewa się fundamentów. Hala namiotowa jest traktowana jako tymczasowy obiekt budowlany – a więc obiekt niezwiązany na stałe z gruntem lub wzniesiony czasowo, na okres maksymalnie 180 dni. Nie znaczy to bynajmniej, że hale namiotowe nie są w żaden sposób zakotwiczone w gruncie i zostaną zerwane przy mocniejszym wietrze. Rozwiązania technologiczne w tym zakresie są szerokie a stabilność i odporność obiektu, na warunki atmosferyczne jest kluczowym aspektem branym pod uwagę jeszcze na etapie projektowania.

Zobacz: Hala namiotowa 10×15 – używana czy nowa? Porównanie kosztów, wad i zalet

Jaki podatek od nieruchomości w przypadku hali namiotowej?

Opowiedzieliśmy już, jak przez polskie prawo jest traktowana hala namiotowa. Podatek od nieruchomości dotyczy wyłącznie obiektów budowlanych, a nie budowlanych obiektów tymczasowych, Dlatego hala namiotowa nie jest objęta tym podatkiem. Właściciel hali namiotowej nie musi uiszczać również żadnych innych opłat z tytułu zakupu, posiadania czy użytkowania hali namiotowej. To korzystne ekonomicznie rozwiązanie pozwalające na optymalizację kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa!