Infolinia: 530 590 590

Hala namiotowa 10×15 – używana czy nowa? Porównanie kosztów, wad i zalet

Niedawno mieliśmy okazję uczestniczyć w ciekawym projekcie. Nasz zaprzyjaźniony inwestor potrzebował kilku hal namiotowych pod organizację tymczasowych składów budowlanych. Wspólnie sprawdziliśmy kilka opcji cenowych i wybraliśmy najkorzystniejsze rozwiązania. Za jego zgodą publikujemy je w niniejszym artykule. Hala namiotowa 10×15 – używana czy nowa? Którą wybrać lepiej? Sprawdźmy!

Spis treści:

  1. Hala namiotowa 10×15 używana – wady i zalety
  2. hala namiotowa 10×15 nowa – wady i zalety
  3. hala namiotowa 10×15 – jaką wybrać?

Zobacz: Hala namiotowa na działce rolnej – co trzeba wiedzieć?

Projekt zakładał szybkie zagospodarowanie terenu, na którym planowano zlokalizować tymczasowe składy budowlane. W jaki sposób można to zrobić stosunkowo szybko i niskim kosztem? Oczywiście rozstawiając halę namiotową! Transport i montaż hali namiotowej o wymiarach 10×15 metrów to kwestia zaledwie kilku dni – na terenie miało się znaleźć 6 takich hal. W każdej z nich miały być składowane materiały budowlane potrzebne do realizacji innej inwestycji. Ile to może kosztować? Cena rozstawienia takich hal jest uzależniona od wielu detali takiego projektu, jednak jednym z głównych wyznaczników ceny jest to czy zdecydujemy się na zakup nowej hali namiotowej, czy wybierzemy używany obiekt.

Hala namiotowa 10×15 używana – wady i zalety

Ile może kosztować używana hala namiotowa? Cena takiego metra kwadratowego obiektu może być o kilkanaście, do kilkudziesięciu % niższa, od ceny nowej hali. Z drugiej strony, kupując używany obiekt nigdy nie będziemy mieli 100% pewności, co do jego faktycznego stanu technicznego. Hala namiotowa 10×15 używana może i więc jest tańsza o te kilkanaście % ale z drugiej strony koszt ewentualnych napraw może sprawić, że całkowity koszt inwestycji zrówna się z wariantem, w którym kupimy nową halę. Niestety, w wypadku używanej hali musimy pamiętać o tym, że stelaż hali używanej może być niekompletny, a my nie mamy fizycznej możliwości sprawdzenia danego kompletu przed rozstawieniem.

Źródło: hugehalls.com

Kolejna sprawa to to, że kupując halę używaną od osoby prywatnej, nie mamy gwarancji na taki obiekt. Niestety, wszystkie ewentualne uszkodzenia będziemy musieli naprawić we własnym zakresie. Warto również wspomnieć o kwestiach logistycznych – transport i montaż. Samodzielna organizacja transportu hali jest kosztowna i czasochłonna. Producenci hal mogą transportować tego rodzaju obiekty taniej, ponieważ realizują tę usługę w zakresie własnych, firmowych działań. Od tego, czy hala zostanie prawidłowo rozstawiona, zależy bardzo wiele – np. jeżeli plandeka nie jest odpowiednio naciągnięta, to zbiera się na niej woda, a materiał zarasta glonem lub zaczyna się rozciągać. Dlatego jeżeli już postanowimy kupić halę używaną, to najlepiej mimo wszystko rozstawić ją we współpracy fachowym montażystą mal namiotowych, co wiąże się z kolejnymi kosztami.

Hala namiotowa 10×15 nowa – wady i zalety

Nowe hale namiotowe są zazwyczaj montowane przez fachowców – monterów pracujących w firmie, która wyprodukowała daną halę. Transport hali namiotowej od producenta jest zazwyczaj tańszy niż gdybyśmy mieli go zorganizować na własną rękę, o czym już wspomnieliśmy powyżej. Nowe hale namiotowe wyprodukowane przez HugeHalls są objęte gwarancją, którą (ze względu na wysoką jakość wykonania obiektu) możemy przedłużyć nawet do 10 lat. W porównaniu z halą używaną, minusem tej nowej może być nieco wyższa cena. Jak jednak już wspomnieliśmy, transport i montaż nowej hali namiotowej przez doświadczoną firmę, to zupełnie inny standard usługi niż zakup, transport i montaż hali używanej na własną rękę. Kolejna sprawa jest taka, że nasz inwestor potrzebował sześciu takich obiektów – możemy przeszukać internet, wpisując hasło „hala namiotowa 10×15 używana”. Będziemy mieli szczęście, jeśli akurat w danym momencie ktoś sprzedaje kilka obiektów o takich wymiarach. W praktyce znalezienie sześciu używanych hal namiotowych 10×15 m graniczy z cudem. W wypadku nowych obiektów nie mamy takiego problemu, ponieważ są one projektowane i produkowane zgodnie z naszym zamówieniem.

Zobacz: Hala namiotowa i amortyzacja, co należy wiedzieć?

Hala namiotowa 10×15 – jaką wybrać?

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw nasz inwestor zdecydował się na zakup nowych obiektów. Hale zostały dostarczone w najszybszym możliwym terminie i dziś służą jako tymczasowe składy budowlane. Nasza firma świadczy fachowe doradztwo w zakresie projektowania, montażu i transportu hal namiotowych. Opracowujemy rozwiązania najlepiej pasujące do danej branży i oferujemy pełne wsparcie merytoryczne przy realizacji projektów – zapraszamy do kontaktu z HugeHalls.