Infolinia: 530 590 590

Hala dla owiec – cena, wady, zalety

Czy owczarnia w hali namiotowej to dobry pomysł? Ile może kosztować taka hala namiotowa? Czy w hali namiotowej można prowadzić hodowlę owiec przez 365 dni w roku i niezależnie od warunków zewnętrznych? Czym jest stres cieplny u owiec i czy jesteśmy w stanie nad nim zapanować w halowych warunkach? Czy hala namiotowa zapewni odpowiednią izolację akustyczną? – To tylko kilka pytań spośród tych, które krążą po głowie hodowców owiec przymierzających się do organizacji owczarni w hali namiotowej. Dziś postaramy się na nie odpowiedzieć – owczarnia w hali namiotowej czy to możliwe? Sprawdźmy!

Spis treści:

  1. Jaką hale dla owiec wybrać?
  2. Hala namiotowa dla owiec – stalowa czy metalowa?
  3. Stres cieplny owiec a owczarnia w hali namiotowej
  4. Owczarnia w hali namiotowej – izolacja akustyczna
  5. Hala dla owiec – ceny i konfigurator HugeHalls

Zobacz: Hala namiotowa a podatek od nieruchomości – co trzeba wiedzieć?

Jaką hale dla owiec wybrać?

Jaką halę dla owiec wybrać? Każdy rolnik planujący budowę owczarni musi podjąć decyzję na temat rodzaju obiektu, w którym planuje ją zaaranżować. Może być to murowany obiekt budowlany lub hala namiotowa specjalnie przystosowana do hodowli zwierząt. Które rozwiązanie sprawdzi się lepiej? Murowana hala do wypasu owiec jest w świetle prawa obiektem budowlanym – a posiadanie tego rodzaju obiektów jest obciążone daniną w postaci podatku od nieruchomości. Sprawa wygląda inaczej w wypadku hal namiotowych – tego rodzaju obiekty nie posiadają fundamentów, dlatego w świetle panujących przepisów nie są uznawane za obiekty budowlane. Dlatego posiadanie hali namiotowej nie jest obciążone podatkiem od nieruchomości, pod warunkiem że taki obiekt zmieni swoje położenie w ciągu 180 dni.

Kolejna sprawa jest taka, że wzniesienie hali namiotowej to kwestia maksymalnie kilku dni – w wypadku hali murowanej budowa może potrwać kilka miesięcy. Hala murowana nie jest również tak mobilna jak hala namiotowa. Hala namiotowa jest prosta w montażu, demontażu oraz w transporcie – łatwo więc możemy ją przenieść w inne miejsce. Z pewnością ucieszy to osoby, które jedynie dzierżawią dany teren. Warto również wspomnieć o samym koszcie wzniesienia owczarni. Koszt budowy hali murowanej jest nawet kilka razy wyższy niż koszt wzniesienia hali namiotowej. Uważamy więc, że nie ma lepszego i tańszego sposobu na szybkie zagospodarowanie przestrzeni, niż właśnie rozstawienie hali namiotowej.

Źródło: hugehalls.com

Hala namiotowa dla owiec – stalowa czy metalowa?

Z jakiego surowca powinien być wykonany stelaż hali namiotowej przeznaczonej na owczarnię? Stelaż namiotowej hali dla owiec może być wykonany zarówno z metalu, jak i aluminium – w tym wypadku sprawdzą się oba materiały. Należy jednak zwrócić uwagę na inne aspekty techniczne konstrukcji – o części wspominamy w tym artykule. Większość detali musi być jednak dopasowana indywidualnie do danego projektu – spokojnie, oferujemy pełne wsparcie merytoryczne i techniczne w tym zakresie.

Stres cieplny owiec a owczarnia w hali namiotowej

Owce są stosunkowo odporne na niskie temperatury – mogą czuć się komfortowo nawet przy temperaturze -5°C. Bardziej problematyczne dla tego gatunku są zbyt wysokie temperatury. W cieplejszej połowie roku u owiec może występować tak zwany stres cieplny. Objawia się to pogorszonym samopoczuciem owiec. Zwierzęta są osowiałe, produkują mniej mleka, nie są chętne do reprodukcji ani nawet do pobierania paszy. Dlatego hala dla owiec powinna być zaprojektowana w odpowiedni sposób – z jednej strony utrzymywać odpowiednią temperaturę zimą, z drugiej natomiast nie nagrzewać się zbytnio latem. Wentylacja takiej hali jest bardzo ważna – musi być dostosowana do wymiarów i kształtu obiektu w taki sposób, aby zapewniała odpowiednią cyrkulację powietrza o każdej porze roku.

Owczarnia w hali namiotowej – izolacja akustyczna

Owce to płochliwy gatunek zwierząt. Owczarnia powinna więc zapewniać odpowiednią izolację akustyczną. Ścianki hali namiotowej są pokryte plandeką z tworzyw, które tworzą barierę dźwiękową na tyle solidną, że dźwięk z zewnątrz nie będzie dochodził do środka i niepokoił owiec. Kluczem jest tutaj odpowiednie naciągnięcie materiału i dobry projekt takiej hali. Z podobnych rozwiązań korzysta się przy organizacji imprez plenerowych – na przykład kiedy na terenie jednej imprezy są dwie sceny, lub kiedy nie chcemy niepokoić sąsiadów zbyt głośną imprezą.

Zobacz: Hala namiotowa – pozwolenie czy zgłoszenie?

Hala dla owiec – ceny i konfigurator HugeHalls

Szczegółowa wycena hali namiotowej przeznaczonej na owczarnię będzie możliwa po przedstawieniu nam detali projektu. Zapraszamy do skorzystania z konfiguratora znajdującego się na naszej stronie. Po kliknięciu w zakładkę „Konfigurator” zostaniemy poproszeni o udzielenie odpowiedzi na kilka prostych pytań – na przykład o wymiary i przeznaczenie danej hali. W konfiguratorze możemy wpisać również wszystkie uwagi dodatkowe, dzięki czemu będzie nam jeszcze łatwiej wycenić dany projekt. Skontaktujemy się najszybciej jak to tylko możliwe i zaproponujemy projekt dostosowany do Państwa potrzeb. Jako HugeHalls świadczymy wsparcie merytoryczne na każdym etapie rozwoju projektu – od planowania, przez transport aż po montaż i późniejszy serwis hali. O jakości naszych usług świadczą tysiące udanych realizacji na terenie całej Polski. Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane naszą ofertą.